PHOTO CONTEST 2008 PRESS


'Yabancıların Gözüyle İstanbul' Sergisi
İstanbul'a gelen yabancı turistlerin fotoğraflarından bazıları tarihi Binbirdirek sarnıcında sergilendi.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, dünya turizminin de gözdesi...
İstanbul'a gelen yabancı turistlerin fotoğraflarından bazıları tarihi Binbirdirek sarnıcında sergilendi. "Yabancıların Gözüyle İstanbul Fotoğrafları" İstanbul'u, kente gelen yabancı turistlerin gözüyle anlatmak amacıyla yapılan fotoğraf yarışmasının adı. Organizatör Nurdoğan Şengüler; "37 ülkeden 190 yarışmacı, 950 resimle geldi. Bir çok Avrupa ülkesinden ve ABD'den katılımlar oldu. Amacımız İstanbul'a gelen turistlerin İstanbul'u nasıl gördükleri, nasıl resmettiklerini anlatmak" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay, yarışmada dereceye girenlere bakanlığın da bir hediyesi olacağını açıkladı. Ertuğrul Günay, "1700-1800'lü yılarda Türkiye'yi gezen Avrupalıların yaptığı çeşitli gravürler, O gravürleri aynı açıdan biz fotoğraf olarak görüntüledik. Gravürler ve Fotoğraflarla Türkiye diye. O kitabı hediye edebiliriz" diye konuştu. Yabancıların Gözüyle İstanbul Fotoğrafları Yarışması'nda İspanya'dan Zulema Josa birinci, Avusturyadan Maria Schnabi ikinci, İsviçre'den Katherine Gauiter Le Berre ise üçüncü oldu.Yabancı gözüyle İstanbul' fotoğrafları başka güzel
İstanbul Photo Contest tarafından düzenlenen 'Yabancı Gözüyle İstanbul' konulu fotoğraf yarışması sona erdi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, Sultanahmet'teki tarihî Binbirdirek Sarnıcı'nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı bir törenle verildi.
Yarışmaya 37 ülkeden 185 sanatçı 950 İstanbul fotoğrafıyla katıldı. Yarışmada derece ve mansiyonlarla birlikte toplam 40 sanatçı ödüle layık görüldü. Bakan Ertuğrul Günay, yarışmayı İstanbul'un dünyaya tanıtımı açısından çok önemli bulduğunu dile getirdi. Günay, ödül alan sanatçılara plaketlerini takdim ederken, yarışmada birinciliği Galata Köprüsü'nde balık tutan insanların günlük hallerini konu alan fotoğrafıyla İspanyol kadın fotoğraf sanatçısı Zulema Josa, ikinciliği karlı bir İstanbul fotoğrafıyla Avusturyalı Maria Schnabi, üçüncülüğü ise bir binadan bir binaya çamaşırların asıldığı varoşlarda dar bir sokağı objektifine yansıtan İsviçreli sanatçı Catherine Gautier le Berre aldı.
Spanish photographer wins İstanbul contest
A photograph of Spain’s Zulema Josa, titled “Hüzün” (Melancholy) won first prize at the İstanbul Photo Contest 2008, organized by the Les Arts Turcs art gallery.
Austrian Maria Schnabl won second prize and Swiss Catherine Gautier Le Berre was awarded third prize in the competition, where 950 photographs from 37 countries were submitted. The winners received their awards at a gala dinner on Tuesday at the Binbirdirek Cistern.Yabancı gözüyle İstanbul FOTO GALERİ

İstanbul hüznünü bir İspanyol'la attı. CNA Muhabiri Güngör Karakuş'un haberi..

23.12.2008 12:59
“Yabancı Gözüyle İstanbul Uluslararası Fotoğraf Yarışması' sonuçlandı. Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin katıldığı yarışmada 950 eser arasında birinciliği İspanya'nın Katalonya bölgesinden Zulema Josa "Hüzün" adını verdiği fotoğrafıyla kazandı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

GÜNGÖR KARAKUŞ -CNA
İkinciliği Avusturya'dan Maria Schnabl, üçüncülüğü ise İsviçre'den Catherine Gautier Le Berre aldı. Yarışmanın ödülü ise yine bir haftalık İstanbul tatili.

İnternet üzerinden duyurusu yapılan ve 190 turistin fotoğraf gönderdiği yarışmada 950 eser juri tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu.
İlk 48'e giren eserler ise sergilenecek. Bugün Sultanahmet Binbir Direk Sarnıcı'nda gerçekleştirilecek törenle ödüller sahiplerine verilecek. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve aralarında işadamı Ali Koç'un da bulunduğu birçok ismin katılması bekleniyor.İSTANBUL'U DONDURAN KARELER SEÇİLDİ
23.12.2008

Yabancı Gözüyle İstanbul 2008 fotoğraf yarışması sonuçlandı. 37 ülkeden 190 fotoğraf sanatçısı 950 eserle yarıştı. Birinciliği İspanya'dan Katalan sanatçı Zulema Jasa kazandı...

Yabancı Gözüyle İstanbul uluslararası fotoğraf yarışması sonuçlandı.

23 Aralık tarihinde Tarihi Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleştirilen ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, işadamı Ali Koç ve çok sayıda fotoğraf sanatçısı katıldı. Birinciliği “Hüzün” adını verdiği fotoğrafıyla kazanan İspanyol Zulema Jasa yedi günlük İstanbul tatili kazandı.

 İstanbul’da yabancı olmak ve İstanbul’u sadece bir fotoğraf karesine sığdırmak mümkün mü? Şehrin kokusunu, neşesini, tarihini, mozaiğini, hüznünü tek karede yaşatmak ve bir yabancının gözüyle sunmak zor mu? Aslında her şey Les Arts Turcs ve Şengüler Turizm adlı seyahat acentasının onuncu yılı için bir aktivite yapma fikrinden ortaya çıktı. Kültür turları yapan şirketin sahibi Nurdoğan Şengüler, alternatif bir aktivite olmasını istiyordu. Sonunda İstanbul ile ilgili uluslararası bir fotoğraf yarışması açmaya karar verdi. 1 Nisan’da istanbulphotocontest.com adlı  bir internet sitesi kurdu ve 37 farklı ülkeden, 190 fotoğraf sanatçısı 950 fotoğrafla “Yabanci Gözüyle İstanbul 2008” fotoğraf yarışmasına  katıldı. Yedi ay sonunda birinciliği Zulema Jasa (İspanya-Katalonya), ikinciliği Maria Schnabi (Avusturya), üçüncülüğü Catherine Gautier-le-Berre (İsviçre) kazandı.

Tarihi Binbirdirek Sarnıcı’nda yapılan ödül törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, böyle bir yarışmanın İstanbul’u tanıtmak için en etkili yollardan biri olduğunu söyledi. Katalan genç Zulema Jasa ise ona birincilik getiren “Hüzün” adını verdiği fotoğrafına yazdığı şiiri ödül töreninde okuyarak, jüriye teşekkür etti. Jasa, “Fotoğrafımın adı Hüzün. Bizim dilimizdeki melankoli tam karşılamıyor bu hali. Bir duruş gibi sanki. Bir kabulleniş hali. Hem keder var, hem acı, hem de rıza. Bu şehir herkesi kucaklayan bir yapıya sahip. Kozmopolit çünkü. Bu da biz yabancıların İstanbul’da kendimizi yabancı gibi hissetmemizi önlüyor. Rüyalarımda İstanbul’a geri döndüğümü görüyorum. İstanbul benim için kaybedilmiş bir aşk gibi. İmkansız bir aşk. Bu aşkın cevabı İstanbul’un melonkolisinde, tarihinde, duvarlarında, kubbelerinde, ışığında, onun yüzlerinde ve denizinde gizli... Fotoğraf için bir de şiir yazdım: ‘Tramvayın tıkırtısı içinde, sessiz hüznümü ısıttı güneş camın ötesinden. Ardında zamanın duvarlarını bırakan köprünün üstünden geçerken sabır ve varoluşun kabullenişi arasında. Denizi izlerken hiçbir yerin çokluğunu atıl bekleyen varoluş... Hüzün, imkansızlığın güzelliği, ruhun derinliklerine dokunur...’” dedi.

Yabancı Gözüyle İstanbul 2008 yarışmasının jürisinde Nurdoğan Şengüler, Hayrettin Karateke, Ersin Kalkan, Edip Pınarlı, Sebati Karakurt, David Katzenstein, Sydney Lewis, Arthur Thevenart yer aldı.Galata Köprüsü ‘yabancı’lık çekmedi

İstanbul Photo Contest’in düzenlediği ‘Yabancı Gözüyle İstanbul’ adlı fotoğraf yarışması sonuçlandı. 37 ülkeden 190 fotoğraf sanatçısının katıldığı yarışmada birinciliği ‘Hüzün’ adlı fotoğrafıyla İspanyol Zulema Josa kazanırken, Avusturyalı Maria Schnabl ikinci, İsviçreli Catherine Gautierle-Berre üçüncü oldu.


Yabancı gözüyle İstanbul (24 Aralık 2008)İstanbul Photo Contest tarafından düzenlenen Yabancı Gözüyle İstanbul konulu fotoğraf yarışması sona erdi. Yarışmanın ödül töreni 23 Aralık'ta Sultanahmet'teki Binbir Direk Sarnıcı'nda yapılacak. İşte ödül kazanan fotoğraflar. Birincilik ödülünü İspanya'dan Zulema Josa'nın kazandığı yarışmanın ikincilik ödülü Avusturya'dan Maria Schnabi'nin, üçüncülük ödülü de İsviçre'den Catherine Gautier Le Berre'nin oldu. Kazananlara ödüllerinin verilyeceği gece saat 10:00'(da kokteylle başlıyor. Ödül töreni ile saat 20:00'de. Geceye katılım ücretsiz.

Sanat.com

İstanbul Photo Contest tarafından düzenlenen Yabancı Gözüyle İstanbul konulu fotoğraf yarışması sona erdi. Birincilik ödülünü.. İspanya’dan Zulema Josa’nın kazandığı yarışmanın ikincilik ödülü Avusturya’dan Maria Schnabi’nin, üçüncülük ödülü de İsviçre’den Catherine Gautier Le Berre’nin oldu.Yarışmada ödül olan fotoğrafları görmek için,,
İstanbul’a dışarıdan bakmak "Hüzün"

Yabancı Gözüyle İstanbul Uluslararası Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin katıldığı yarışmada 950 eser arasında birinciliği İspanya'nın Katalonya bölgesinden Zulema Josa, Hüzün adını verdiği fotoğrafıyla kazandı.
İkinciliği Avusturya'dan Maria Schnabl, üçüncülüğü ise İsviçre'den Catherine Gautier Le Berre aldı. Yarışmanın ödülü ise yine bir haftalık İstanbul tatili...
İnternet üzerinden duyurusu yapılan ve 37 bin 190 turistin fotoğraf gönderdiği yarışmada 950 eser jüri tarafından değerlendirmeye tâbi tutuldu. İlk 48'e giren eserler  sergilenmeye başlandı. Sultanahmet Binbir Direk Sarnıcı'nda gerçekleştirilen ödül töreninde Külltür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ödüller verildi.İstanbul Photo Contest Tarafından Düzenlenen Yabancı Gözüyle İstanbul Konulu Fotoğraf Yarışması Sona Erdi. Yarışmanın Ödül Töreni 23 Aralık'ta Sultanahmet'teki Binbir Direk Sarnıcı'nda Yapılacak. İşte Ödül Kazanan Fotoğraflar.

 
İstanbul Photo Contest tarafından düzenlenen Yabancı Gözüyle İstanbul konulu fotoğraf yarışması sona erdi. Yarışmanın ödül töreni 23 Aralık'ta Sultanahmet'teki Binbir Direk Sarnıcı'nda yapılacak. İşte ödül kazanan fotoğraflar.

İŞTE ÖDÜL KAZANAN FOTOĞRAFLAR

Birincilik ödülünü İspanya'dan Zulema Josa'nın kazandığı yarışmanın ikincilik ödülü Avusturya'dan Maria Schnabi'nin, üçüncülük ödülü de İsviçre'den Catherine Gautier Le Berre'nin oldu. Kazananlara ödüllerinin verilyeceği gece saat 10:00'(da kokteylle başlıyor. Ödül töreni ile saat 20:00'de. Geceye katılım ücretsiz. 'Yabancı gözüyle İstanbul' fotoğrafları başka güzel

Yarışmaya 37 ülkeden 185 sanatçı 950 İstanbul fotoğrafıyla katıldı. Yarışmada derece ve mansiyonlarla birlikte toplam 40 sanatçı ödüle layık görüldü. Bakan Ertuğrul Günay, yarışmayı İstanbul'un dünyaya tanıtımı açısından çok önemli bulduğunu dile getirdi. Günay, ödül alan sanatçılara plaketlerini takdim ederken, yarışmada birinciliği Galata Köprüsü'nde balık tutan insanların günlük hallerini konu alan fotoğrafıyla İspanyol kadın fotoğraf sanatçısı Zulema Josa, ikinciliği karlı bir İstanbul fotoğrafıyla Avusturyalı Maria Schnabi, üçüncülüğü ise bir binadan bir binaya çamaşırların asıldığı varoşlarda dar bir sokağı objektifine yansıtan İsviçreli sanatçı Catherine Gautier le Berre aldı.


İstanbul Photo Contest tarafından düzenlenen ‘Yabancı Gözüyle İstanbul’ konulu fotoğraf yarışması sona erdi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, Sultanahmet’teki tarihî Binbirdirek Sarnıcı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı bir törenle verildi.

Yarışmaya 37 ülkeden 185 sanatçı 950 İstanbul fotoğrafıyla katıldı. Yarışmada derece ve mansiyonlarla birlikte toplam 40 sanatçı ödüle layık görüldü. Bakan Ertuğrul Günay, yarışmayı İstanbul’un dünyaya tanıtımı açısından çok önemli bulduğunu dile getirdi. Günay, ödül alan sanatçılara plaketlerini takdim ederken, yarışmada birinciliği Galata Köprüsü’nde balık tutan insanların günlük hallerini konu alan fotoğrafıyla İspanyol kadın fotoğraf sanatçısı Zulema Josa, ikinciliği karlı bir İstanbul fotoğrafıyla Avusturyalı Maria Schnabi, üçüncülüğü ise bir binadan bir binaya çamaşırların asıldığı varoşlarda dar bir sokağı objektifine yansıtan İsviçreli sanatçı Catherine Gautier le Berre aldı.Yabancı gözüyle İstanbul
İstanbul Photo Contest tarafından düzenlenen Yabancı Gözüyle İstanbul konulu fotoğraf yarışması sona erdi. Yarışmanın ödül töreni 23 Aralık'ta Sultanahmet'teki Binbir Direk Sarnıcı'nda yapılacak. İşte ödül kazanan fotoğraflar.

Birincilik ödülünü İspanya'dan Zulema Josa'nın kazandığı yarışmanın ikincilik ödülü Avusturya'dan Maria Schnabi'nin, üçüncülük ödülü de İsviçre'den Catherine Gautier Le Berre'nin oldu. Kazananlara ödüllerinin verilyeceği gece saat 10:00'(da kokteylle başlıyor. Ödül töreni ile saat 20:00'de. Geceye katılım ücretsiz. LPB supporter du projet Istanbul Photo Contest 2008

Mardi 23 Décembre 2008, remise des prix du concours Istanbul Photo Contest 2008, dans la citerne aux mille et une colonnes ...

Notre amie, Valérie Cuscito était présente pour recevoir son lot des mains de Mme La Présidente de l'office du Tourisme d'Istanbul Tulin Ersoz.

Hayalleme.com

Les Arts Turcs tarafından yarışmaya özel olarak kurulan  www.istanbulphotocontest. com  adresli internet sitesine 7 ay boyunca ; 37 farklı ülkeden, 190 fotoğraf sanatçısı 950 fotoğraf  geldi.

‘Yabanci Gözüyle İstanbul 2008 Fotoğraf Yarışması’nda, birinciliği Zulema Josa (İspanya), ikinciliği Maria Schnabi (Avusturya), üçüncülüğü Catherine Gautier Le Berre (İsviçre) kazandı. 

İlk üç fotoğraf yukarıda… http://www.istanbulphotocontest.com sitesinde diğer resimleri görebilirsiniz.BİR YARIŞMA AÇILDI 37 ÜLKEDEN 950 İSTANBUL FOTOĞRAFI YAĞDI

Her şey Les Arts Turcs adlı seyahat acentasının onuncu yılı için bir aktivite yapma fikrinden ortaya çıktı. Kültür turları yapan şirketi...
Her şey Les Arts Turcs adlı seyahat acentasının onuncu yılı için bir aktivite yapma fikrinden ortaya çıktı. Kültür turları yapan şirketin sahibi Nurdoğan Şengüler, alternatif bir aktivite olmasını istiyordu. Sonunda İstanbul ile ilgili uluslararası bir fotoğraf yarışması açmaya karar verdi ve flickr.com sitesinde İstanbul fotoğrafları bulunan sanatçılara 8 bine yakın e-mail gönderdi.

Facebook’taki sanatçılara da ulaşmaya çalıştı ama çok fazla e-mail gönderdiği için siteden atıldı. Bazı forumlara da erişimi engellendi. Ama fotoğrafçı Hayrettin Karateke ile oluşturduğu konsept kısa zamanda tuttu. Eylülde başlayan yarışmaya katılma süresi iki buçuk aydı. Sürenin bitiminde sonuç şaşırtıcıydı: Tam 37 ülkeden 196 fotoğraf sanatçısı 950 eserle yarışmaya katılmıştı.

Yarışmacılar İstanbul’da kedileri, günbatımlarını, gemi siluetlerini, denizdeki ışık oyunlarını, satıcıları, çocukları, güvercinleri, kayıkları çekmişlerdi. Modern İstanbul’dan sadece alışveriş merkezlerinden birkaç kare çekmişlerdi. Birinciliği Zulema Jasa (İspanya-Katalonya), ikinciliği Maria Schnabi (Avusturya), üçüncülüğü Catherine Gautier-le-Berre (İsviçre) kazandı. Fotoğraflara bakmak için: www.istanbulphotocontest.com

Katalan genç, fotoğrafına Türkçe ’Hüzün’ adını verdi

Zulema Josa (25)

İspanya’da Barcelona Teknik Üniversitesi’nde mimarlık lisansüstü öğrencisi. Master tezi olarak İstanbul’da, tarihi yarımadadaki hanları çalışıyor. Bu yüzden üç kez gelmiş şehrimize.

Sizdeki fotoğrafımın adı Hüzün. Bildiğiniz Türkçe olarak hüzün yani. Bizim dilimizdeki melankoli tam karşılamıyor bu hali. Bir duruş gibi sanki. Bir kabulleniş hali. Hem keder var, hem acı, hem de rıza. Bu şehir herkesi kucaklayan bir yapıya sahip. Kozmopolit çünkü. Bu da biz yabancıların İstanbul’da kendimizi yabancı gibi hissetmemizi önlüyor. Rüyalarımda İstanbul’a geri döndüğümü görüyorum. İstanbul benim için kaybedilmiş bir aşk gibi. İmkansız bir aşk. Bu aşkın cevabı İstanbul’un melonkolisinde, tarihinde, duvarlarında, kubbelerinde, ışığında, onun yüzlerinde ve denizinde gizli... Fotoğraf için bir de şiir yazdım:

Tramvayın tıkırtısı içinde, sessiz hüznümü ısıttı güneş camın ötesinden.

Ardında zamanın duvarlarını bırakan köprünün üstünden geçerken sabır ve varoluşun kabullenişi arasında.

Denizi izlerken hiçbir yerin çokluğunu atıl bekleyen varoluş...

Hüzün, imkansızlığın güzelliği, ruhun derinliklerine dokunur...

Sokakta portakal sıkan adamları çok sevdim, sakın kaldırmayın onları

Catherine Gautier-le-Berre (32)

İsviçreli avukat, Cenevre’de büyük bir bankanın hukuk bürosunda çalışıyor.

Geçen yıl Paskalya’da İstanbul’a geldim. Fener ve Balat semtleriyle Haliç civarını çok sevdim. Ortadoğu ülkelerinin çoğunda bulundum ve önemli kentleri fotoğrafladım. İşim çok stresli. Fotoğraf çekmek bana oksijen sağlıyor. İstanbul’da sokak satıcılarını çok sevdim, özellikle de sokakta portakal sıkan adamları. Sakın kaldırmayın onları. Simitçiler, poğaçacılar, portakalcılar, kokoreççiler hep kalsın.

Sütlüce-Eyüp arasındaki kayıkları kaybetmeyin

Vladimir Dimitroff

Bulgar iletişim uzmanı

Avea’nın danışmanı Vladimir Dimitroff da yarışmaya katıldı. Bir İstanbul tutkunu olan Dimitroff, çektiği karelerin üzerinde daha sonra oynuyor, empresyonist tablolara benzetiyor. Yarışmada jüri, Dimitrof’un çalışmalarını doğal ışıklarla fazla oynandığı için değerlendirme dışı bıraktı ama eserleri 1001 Direk Sarnıcı’nda sergilenecek. Şöyle diyor:

"21. yüzyıl fotoğraf açısından demokratik bir asır. Fotoğraf teknolojisi ucuzladı, cep telefonları kaliteli fotoğraf çeker hale geldi. Bu nedenle artık herkes dünyaya farklı bakacak. Eğer 10 milyon turist getirmeyi hedefliyorsanız bunların yüzde 80’i fotoğraf çekecektir. Bu karelere ulaştığınızda, insanların nelere dikkat kesildiğini göreceksiniz. Birçok insanda İstanbul fotoğrafları gördüm. Sisleriyle, tepelerin üstündeki anıtsal binaların siluetleriyle, Haliç’te salınan küçük sandallarıyla (Sütlüce ile Eyüp arasındaki kayıkları aman kaybetmeyesiniz) ilgileniyor bu insanlar. Mezarlıklar, Mevlevihaneler, kiliseler, sinagoglar, ayazmalar ve türbeler biz yabancıları büyülüyor."Yabancılar İstanbul’u işte böyle görüyor

Les Arts Turcs tarafından düzenlenen 'Yabancı gözüyle İstanbul' 2008 fotoğraf müsabakası sergisi 1001 Direk Sarnıcında düzenlenen törenle açıldı.

Les Arts Turcs tarafından düzenlenen “Yabancı gözüyle İstanbul” 2008 fotoğraf müsabakası sergisi 1001 Direk Sarnıcında düzenlenen törenle açıldı. 37 ülkeden gelen 190 katılımcının 950 eseriyle yapılan yarışmada birinciliği Zulema  Josa (İspanya) İkinciliği Maria shnabi(Avusturya) üçüncülüğü Catherine Gautier (İsviçre) kazandı.

“İstanbul birçok medeniyeti bir arada tutan eski fakat modern bir kent”

Birçok Avrupa ülkesinden bu yarışma için bir araya gelen ekip İstanbul’u çok beğendiklerini ifade ettiler. Tarihi yarımadanın çok iyi korunmuş olduğunu belirten katılımcılar “bu istanbula son gelişimiz olmayacak” dediler.

İspanyol fotoğrafçıdan Türkçe eser
Aynı zamanda bir mimar olan yarışma birincisi Josa “ Fotoğrafımı görenler çok mağrur ve hüzünlü bulduklarını söylediler, bu arada yarışma için fotoğrafıma bir isim vermem gerekiyordu. Fakat İspanyolcada “hüzün” kelimesinin tam karşılığı yok. Bu yüzden eserin adını Türkçe olarak kalmasında karar kıldık” ifadesinde bulundu.

48 eser sergide
Bir ay boyunca gezilebilecek olan sergide 48 eser bulunuyor.Yarışma organizasyonunu sağlayan Les Arts Turc birde İnternet sitesi açarak tüm fotoğrafları bir dijital gösteride biraraya getirmiş. ’danwww.istanbulphotocontest.com “Yabancı gözüyle İstanbul” gösterisi izlemeniz mümkün

Uluslar arası ‘Yabancı Gözüyle İstanbul Fotoğraf Yarışması’ sonuçlandı

Katılım için ilk duyuruları 1 Nisan 2008 tarihinde yapılan ve 7 ay süren kabul sürecinin ardından, uluslararası jüri üyelerinin de değerlendirmeleri ile sonuçlanan yarışmanın Ödül Töreni 23 Aralık 2008 Salı gecesi, Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleştirildi.

Birinciliği “Hüzün” adını verdiği fotoğrafıyla genç Mimar İspanyol Zulema Josa kazandı.

Ödüller Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz tarafından verildi.

Les Arts Turcs tarafından yarışmaya özel olarak kurulan www.istanbulphotocontest.com adresli internet sitesine 7 ay boyunca; 37 farklı ülkeden, 190 fotoğraf sanatçısı 950 fotoğraf  geldi.

‘Yabanci Gözüyle İstanbul 2008 Fotoğraf Yarışması’nda, birinciliği Zulema Josa (İspanya), ikinciliği Maria Schnabi (Avusturya), üçüncülüğü Catherine Gautier Le Berre (İsviçre) kazandı.

Yarışma birincisi İspanyol Mimar, Fotoğrafçı Zulema Josa ise “Hüzün” adını verdiği fotoğrafına yazdığı şiiri, ödül töreninde okudu. Josa, “Fotoğrafımın adı Hüzün. Bizim dilimizdeki melankoli tam karşılamıyor bu hali. Bir duruş gibi sanki. Bir kabulleniş hali. Hem keder var, hem acı, hem de rıza. Bu şehir herkesi kucaklayan bir yapıya sahip. Kozmopolit çünkü. Bu da biz yabancıların İstanbul’da kendimizi yabancı gibi hissetmemizi önlüyor. Rüyalarımda İstanbul’a geri döndüğümü görüyorum. İstanbul benim için kaybedilmiş bir aşk gibi. İmkansız bir aşk. Bu aşkın cevabı İstanbul’un melonkolisinde, tarihinde, duvarlarında, kubbelerinde, ışığında, onun yüzlerinde ve denizinde gizli... "

Fotoğraf için bir de şiir yazdım: ‘Tramvayın tıkırtısı içinde, sessiz hüznümü ısıttı güneş camın ötesinden. Ardında zamanın duvarlarını bırakan köprünün üstünden geçerken sabır ve varoluşun kabullenişi arasında. Denizi izlerken hiçbir yerin çokluğunu atıl bekleyen varoluş... Hüzün, imkansızlığın güzelliği, ruhun derinliklerine dokunur...’ dedi.

Yabancı Gözüyle İstanbul 2008 yarışmasının jürisinde Hayrettin Karateke, Ersin Kalkan, Edip Pınarlı, Sebati Karakurt, David Katzenstein, Sydney Lewis, Arthur Thevenart yeraldı...“Yabancı Gözüyle İstanbul” yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Les Arts Turcs ve Şengüler Turizm’in onuncu yıl kutlamaları için düzenlediği ‘Yabancı Gözüyle İstanbul’ uluslararası fotoğraf yarışması sonuçlandı. Birinciliği İspanya Barcelona’dan Zulema Josa “Hüzün” adını verdiği fotoğrafıyla, ikinciliği Avusturya’dan Maria Schnabl, üçüncülüğü ise İsviçre’den Catherine Gautier-le-Berre kazandı.Les Arts Turcs ve Şengüler Turizm’in düzenlediği ‘Yabancı Gözüyle İstanbul’ uluslararası fotoğraf yarışması sonuçlandı. Ödül olarak bir haftalık İstanbul tatilinin verildiği yarışmanın ödül töreni İstanbul Sultanahmet’teki Binbirdirek sarnıcında yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, işadamı Ali Koç’un katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde çok sayıda sektör temsilcisi ve yabancı konuk yer aldı. Törende yarışmacılar ödüllerini Kültür ve Tuırizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın elinden aldılar.

Yarışma jürisi üyesi fotomuhabiri gazeteci Hayrettin Karateke
Bakan Günay'a katılan eserler hakkında bilgi verdi


Yarışmaya 37 ülkeden katılan 195 fotoğrafçının toplam 950 İstanbul fotoğrafı arasından ödüle değer görülenler Binbirdirek sarnıcında sergilendi. Les Arts Turcs ve Şengüler Turizm yetkilileri, İstanbul’un tanıtımı açısından yararlı olacağına inandıkları yarışmayı bundan sonra da sürdürmeyi ve hedeflediklerini bildirdiler.


Bir yarışma açıldı 37 ülkeden 950 İstanbul fotoğrafı yağdı

Ersin KALKAN
Her şey Les Arts Turcs ve Senguler Turizm adlı seyahat acentasının onuncu yılı için bir aktivite yapma fikrinden ortaya çıktı. Kültür turları yapan şirketin sahibi Nurdoğan Şengüler, alternatif bir aktivite olmasını istiyordu. Sonunda İstanbul ile ilgili uluslararası bir fotoğraf yarışması açmaya karar verdi ve flickr.com sitesinde İstanbul fotoğrafları bulunan sanatçılara 8 bine yakın e-mail gönderdi.
Facebook’taki sanatçılara da ulaşmaya çalıştı ama çok fazla e-mail gönderdiği için siteden atıldı. Bazı forumlara da erişimi engellendi. Ama fotoğrafçı Hayrettin Karateke ile oluşturduğu konsept kısa zamanda tuttu. Eylülde başlayan yarışmaya katılma süresi iki buçuk aydı. Sürenin bitiminde sonuç şaşırtıcıydı: Tam 37 ülkeden 196 fotoğraf sanatçısı 950 eserle yarışmaya katılmıştı.
Yarışmacılar İstanbul’da kedileri, günbatımlarını, gemi siluetlerini, denizdeki ışık oyunlarını, satıcıları, çocukları, güvercinleri, kayıkları çekmişlerdi. Modern İstanbul’dan sadece alışveriş merkezlerinden birkaç kare çekmişlerdi. Birinciliği Zulema Jasa (İspanya-Katalonya), ikinciliği Maria Schnabi (Avusturya), üçüncülüğü Catherine Gautier-le-Berre (İsviçre) kazandı. Fotoğraflara bakmak için: www.istanbulphotocontest.com
Katalan genç, fotoğrafına Türkçe ’Hüzün’ adını verdi
;

Zulema Josa (25)
İspanya’da Barcelona Teknik Üniversitesi’nde mimarlık lisansüstü öğrencisi. Master tezi olarak İstanbul’da, tarihi yarımadadaki hanları çalışıyor. Bu yüzden üç kez gelmiş şehrimize
.
Sizdeki fotoğrafımın adı Hüzün. Bildiğiniz Türkçe olarak hüzün yani. Bizim dilimizdeki melankoli tam karşılamıyor bu hali. Bir duruş gibi sanki. Bir kabulleniş hali. Hem keder var, hem acı, hem de rıza. Bu şehir herkesi kucaklayan bir yapıya sahip. Kozmopolit çünkü. Bu da biz yabancıların İstanbul’da kendimizi yabancı gibi hissetmemizi önlüyor. Rüyalarımda İstanbul’a geri döndüğümü görüyorum. İstanbul benim için kaybedilmiş bir aşk gibi. İmkansız bir aşk. Bu aşkın cevabı İstanbul’un melonkolisinde, tarihinde, duvarlarında, kubbelerinde, ışığında, onun yüzlerinde ve denizinde gizli... Fotoğraf için bir de şiir yazdım:
Tramvayın tıkırtısı içinde, sessiz hüznümü ısıttı güneş camın ötesinden.
Ardında zamanın duvarlarını bırakan köprünün üstünden geçerken sabır ve varoluşun kabullenişi arasında.
Denizi izlerken hiçbir yerin çokluğunu atıl bekleyen varoluş...
Hüzün, imkansızlığın güzelliği, ruhun derinliklerine dokunur...
Sokakta portakal sıkan adamları çok sevdim, sakın kaldırmayın onları
Catherine Gautier-le-Berre (32)
İsviçreli avukat, Cenevre’de büyük bir bankanın hukuk bürosunda çalışıyor.

Geçen yıl Paskalya’da İstanbul’a geldim. Fener ve Balat semtleriyle Haliç civarını çok sevdim. Ortadoğu ülkelerinin çoğunda bulundum ve önemli kentleri fotoğrafladım. İşim çok stresli. Fotoğraf çekmek bana oksijen sağlıyor. İstanbul’da sokak satıcılarını çok sevdim, özellikle de sokakta portakal sıkan adamları. Sakın kaldırmayın onları. Simitçiler, poğaçacılar, portakalcılar, kokoreççiler hep kalsın.
Sütlüce-Eyüp arasındaki kayıkları kaybetmeyin
Vladimir Dimitroff
Bulgar iletişim uzmanı
Avea’nın danışmanı Vladimir Dimitroff da yarışmaya katıldı. Bir İstanbul tutkunu olan Dimitroff, çektiği karelerin üzerinde daha sonra oynuyor, empresyonist tablolara benzetiyor. Yarışmada jüri, Dimitrof’un çalışmalarını doğal ışıklarla fazla oynandığı için değerlendirme dışı bıraktı ama eserleri 1001 Direk Sarnıcı’nda sergilenecek. Şöyle diyor:

"21. yüzyıl fotoğraf açısından demokratik bir asır. Fotoğraf teknolojisi ucuzladı, cep telefonları kaliteli fotoğraf çeker hale geldi. Bu nedenle artık herkes dünyaya farklı bakacak. Eğer 10 milyon turist getirmeyi hedefliyorsanız bunların yüzde 80’i fotoğraf çekecektir. Bu karelere ulaştığınızda, insanların nelere dikkat kesildiğini göreceksiniz. Birçok insanda İstanbul fotoğrafları gördüm. Sisleriyle, tepelerin üstündeki anıtsal binaların siluetleriyle, Haliç’te salınan küçük sandallarıyla (Sütlüce ile Eyüp arasındaki kayıkları aman kaybetmeyesiniz) ilgileniyor bu insanlar. Mezarlıklar, Mevlevihaneler, kiliseler, sinagoglar, ayazmalar ve türbeler biz yabancıları büyülüyor."

30 Kasım 2008 - Yukaridaki yazi Hurriyet gazetesinde yayinlanmistir. Eklemeler yapilmistir.   
     
Supported By Les Arts Turcs
Incili Cavus Sok.No:19/3  Alemdar Mah.Behind of Underground Cistern (Yerebatan Sarayi arkasi) Sultanahmet Istanbul/TURKEYTel:    90 [212] 527 68 59 - 638 12 15 Fax:    90 [212] 527 68 59
e-mail:    info@istanbulphotocontest.com web:   
www.istanbulphotocontest.com